Jaką dietę stosować po usunięciu woreczka żółciowego?

Dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym czy wątrobą są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Najczęściej wiąże się to z silnym bólem w nadbrzuszu. Bardzo często ból promieniuje także pod łopatkę.

Jeśli dolegliwości bólowe nie ustają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie zazwyczaj ma charakter farmakologiczny, w ostateczności woreczek żółciowy może być usunięty. Jednym z najważniejszych elementów terapii chorób woreczka żółciowego jest dopasowana dieta. Warto więc poznać więcej informacji na temat woreczek żółciowy dieta.
Jaką dietę używać na woreczek żółciowy?
Wiele ludzi zastanawia się, jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Otóż jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest stosowanie się do zasad diety przewidzianej po usunięciu woreczka. Podstawowa zasada diety po usunięciu woreczka żółciowego to potrawy lekkostrawne a także ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu. Co za tym idzie, dieta powinna być bogata przede wszystkim z wielkiej ilości świeżych warzyw i owoców, które są skarbnicami witamin, minerałów a także makro i mikroelementów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a zatem także na działanie układu pokarmowego. W dodatku, dieta na woreczek żółciowy powinna być oparta na potrawach gotowanych i duszonych, a nie smażonych. Warto zatem przestawić się na gotowanie na parze, co w znaczący sposób ogranicza ilość używanych tłuszczy. Z diety nie powinno się całkowicie usunąć mięsa, niemniej jednak warto wybierać jego chude odmiany, takie jak drób, królik czy polędwiczki.

Polecamy: jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Share

Leave a Comment