Odwiedzamy rehabilitanta

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej kłopoty to postrach sportowców. Nietrudno odnaleźć kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną lub zalecono mu długą rehabilitację. Czym poprawnie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym problemem.

A więc czym jest chondromalacja rzepki. Otóż doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki albo kłykci kości udowej. Jest to również rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie , a ponadto umożliwia bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choróbska – chrząstka ta ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. Często prowadzi to do chodzenia o kulach albo artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge charakteryzuje się jej 4 stopnie degradacji jak
1 etap gdzie występują jedynie zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 stopień jak na przykład. chrząstka traci swoją gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 stopień już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej ale bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni stopień gdzie są ubytki odsłaniające kość albo tkankę pod chrzęstną.

I tu bardzo istotną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona , a dodatkowo unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wtedy kiedy ubytki sięgają kości lub bardzo dobrze unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza albo dużo lepiej lasery – pomogą. Ważny jest także lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora albo innej formy unieruchomienia przez kilka dni, niemniej jednak powinien zacząć rehabilitować nogę , a ponadto kolano. Istotne jest w szczególności ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak faktycznie największym problemem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Każdy z nas jest inny. Dlatego nie warto szukać złotych rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty albo także ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi albo sportowcami w Gdańsku lub w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Uzasadnia się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U masażysty z Trójmiasta P.Michałowicza promieniowanie laserowe stosowane jest także w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem przykładowo. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem powiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a wręcz złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest też narastaniu zawartości endorfin i prostaglandyn , a oprócz tego usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest całkiem sporo jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie lub również boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami oraz zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt pochopnie w Trójmieście, bo wręcz badanie U.S.G nie jest świetnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje dosłownie połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana oraz zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie podczas aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, pobrać leki przeciwbólowe a jak to należy nie pomoże to konieczna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A istotna jest przerwa w sporcie albo zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż czasami również musimy dać czas, aby uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest natomiast przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak np. złe buty lub złe chodzenie. Ważna jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wtedy dolegliwości ze strony kości albo tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda albo kinezyterapeuta medyczny oceni indywidualnie nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że faktycznie warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport albo udamy się na operację wiec udaj się do terapeuty rehabilitacyjnego od przypadłości chorobowych jak neurologiczne i traumatologiczne oraz nawet pediatryczne i odbądż spotkanie dla Pacjentów z terenu Sopotu oraz z Gdańska Suchanina,Moreny i takiego Niedżwiednika bądź też w Pruszczu Gdańskim.
Niektórzy z was teraz zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest istotna oraz dodatkowo prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie oraz dobra regeneracja i rozgrzewka jest bardzo ważna. No i rozciąganie oraz odpowiednie buty, gdyż to ma spore znaczenie. W Trójmieście -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Sprawdź tutaj: dobry fizjoterapeuta Gdynia.

Share

Leave a Comment