Ozdobne krzewy – hortencje

Hortensja to jedna z najczęściej nasadzanych w ogrodach roślina ozdobna, która wyróżnia się pięknymi dorodnymi kwiatostanami, które ukazują się latem, a znikają dopiero późną jesienią. Jest to krzew ozdobny dość intuicyjny w uprawie, jednak oczywiście jego pielęgnacja wymaga przestrzegania kilku zasad. Hortensje preferują żyzne gleby i stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Dzięki charakterystycznemu pokrojowi nadają się do formowania żywopłotu a także zestawienia z innymi roślinami ozdobnymi.
Hortensje, które wybrać do ogrodu?
Hortensja piłkowana osiąga wysokość mniej więcej 1 metra i odznacza się pięknymi barwnymi kwiatostanami, które na jesień przebarwiają się na kolor ciemno różowy, w pewnych przypadkach mogą też posiadać kolor fioletowy. Znawcy tej odmiany zalecają, aby sadzić ją w towarzystwie innych krzewów ozdobnych, Dzięki czemu można uzyskiwać naprawdę spektakularne kompozycje ogrodowe. Intrygującą odmianą jest Hortensja Phantom. Jest to roślina, która osiąga wprawiające w zachwyt rozmiary, ponieważ jej wysokość może dochodzić dosłownie do 3 metrów. Przycinanie młodych roślin tej odmiany pozwalam uformować ją w drzewko, które będzie wspaniale prezentować się na tle innych roślin w naszym ogrodzie. Hortensja dębolistna odznacza się bardzo długimi liśćmi. Odmiana ta wywodzi się z wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, liście tej odmiany zmieniają zabarwienie wraz z upływem czasu i na początku mają delikatny zielony kolor, zaś jesienią pokrywają się czerwienią a także brązem.

Zobacz także: Hortensja Phantom.

Share

Leave a Comment