Analiza statystyczna

Analizy statystyczne są zestawieniami, które obrazują nasilenie jakiegoś zjawiska w danym czasie. Tak chyba najkrócej i najbardziej ogólnie można byłoby je zdefiniować.

Analizy statystyczne przygotowują ośrodki badania opinii publicznej na różnorodne potrzeby. Zdarza się, że takie zgłaszają firmy, które planują wprowadzenia na rynek danego produktu i pragną się rozeznać w tym, czy będzie na taki zapotrzebowanie. Nierzadko takie analizy kreuje się, aby zbadać popularność danego produktu.
Badania takie bardzo w bardzo wielu przypadkach organizuje się także na potrzeby różnego rodzaju prac naukowych, natomiast wbrew pozorom nie są one zwykłe. W celu dokonania statystyki trzeba umiejętnie dobrać grupę badawczą. Wyłącznie wtedy analiza statystyczna będzie miarodajna i będzie prawdziwa. W wielu przypadkach wykonanie takich badań zleca się, bo zajmują one dużo czasu. W niektórych pracach naukowych przywołuje się statystyki z minionych lat, które były wynikiem wcześniejszych badań. W ten sposób też się postępuje, o ile dane opracowanie naukowe nie wymaga badań statystycznych własnych. Ci, którzy wykonują obliczenia statystyczne mają w tym najczęściej już bardzo duże praktykę i wiedzą, jakimi sposobami je przeprowadzać, żeby były świetne i rzetelne. Statystyki posiadają to do siebie, że wiele z nich przeprowadza się regularnie, na przykład co wiele lat. Mają one znaczenie dla wielu dziedzin nauki. W znaczącej liczbie przypadków takie statystyki podaje się w programach informacyjnych, ażeby tym samy zobrazować siłę danego zjawiska. Takie są podawane na przykład przez policję, kiedy ta pokazuje, ile wypadków drogowych miało miejsce w danym okresie.
Warto zobaczyć: Analiza ankiet.

Share

Leave a Comment